Popularność mikrofonów z wyjściem USB bierze się z faktu, że do ich podłączenia nie są wymagane przedwzmacniacze, przetworniki czy interfejsy audio. Wystarczy je podpiąć do komputera przez port USB, by od razu można było zacząć nagrywać.

NC-1 to z pozoru niewielki mikrofon solidnie zbudowany na bazie metalowej konstrukcji. Novox NC-1 powinien się okazać dokładnie tym, czego poszukuje jego użytkownik dla prostych, amatorskich zastosowań. Nie wymaga żadnego przedwzmacniacza czy napięcia fantomowego +48 V. Nie wymaga nawet filtru przeciwpodmuchowego, jest rozsądne ekonomicznie rozwiązaniem dla wszystkich osób, które po prostu chcą tanio i szybko nagrać dźwięk w komputerze. Mikrofon wyposażony jest specjalistyczny chip, którego zadaniem jest wzmocnienie i konwersja sygnału analogowego z kapsuły do postaci cyfrowej, a następnie zakodowanie go do formatu pozwalającego na transmisję do komputera poprzez złącze USB, przez które NC-1 otrzymuje też zasilanie.

Działanie

Mikrofon współpracuje z każdym programem, który obsługuje systemowy dźwięk przez USB w komputerach Mac, PC i Linuks. Nie jest potrzebna instalacja żadnych sterowników, choć w przypadku Windows warto rozważyć skorzystanie z bezpłatnych sterowników ASIOAll (http://www.asio4all.org), aby do minimum zmniejszyć atencję przy odsłuchu nagrywanego sygnału. Bierze się ona stąd, że monitoring (odsłuch nagrywanego sygnału) musi być realizowany na drodze programowej, w ramach konfiguracji programu audio, a każdy system potrzebuje trochę czasu na to, by przetworzyć sygnał z wejścia USB i skierować go na przetwornik cyfrowo-analogowy, którego „zakończeniem” w najprostszym przypadku będzie wyjście słuchawkowe komputera.

NC-1 ma wbudowany przetwornik A-C pracujący z próbkowaniem 48 kHz i 16-bitową rozdzielczością, co przekłada się na 96 dB zakresu dynamiki (teoretycznie na każdy bit rozdzielczości przypada 6 dB). Sercem układu jest chip Cmedia CM6327A, będący jednokanałowym konwerterem A-C z regulowaną czułością przedwzmacniacza oraz koderem USB, przez który to port mikrofon otrzymuje zasilanie.

Charakterystyka

W praktyce z chwilą podłączenia do portu USB w mikrofonie zapala się dioda, efektownie podświetlając kapsułę i okalający ją pierścień. Zaraz potem NC-1 jest gotów do pracy i zgłasza się w programach audio jako mikrofon USB, z możliwością regulacji czułości za pomocą systemowego miksera. NC-1 charakteryzuje się dużą precyzją w przetwarzaniu szerokiego spektrum audio i jest znacznie bardziej odporny na niekorzystne warunki niż typowe kapsuły studyjne. Wiele rzeczy można poprawić w nim korekcją, a gdy mikrofon sam z siebie narzuca określony charakter soniczny, jest z tym dużo trudniej. Dlatego właśnie w studiach nagrań znajdziemy zazwyczaj całą gamę różnych mikrofonów i przedwzmacniaczy, by móc je dobrać do konkretnych sytuacji.

Mikrofon ma lekko nosowe brzmienie, dobrze sprawdzające się w przypadku głosu i dające neutralny, wyważony dźwięk bez przejaskrawień w zakresie wyższego środka, co w przypadku tanich mikrofonów pojemnościowych z dużą kapsułą potrafi być prawdziwym przekleństwem.

Novox NC-1 jest rozsądnym ekonomicznie rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko i dobrze nagrać dźwięk w komputerze. Stonowany, spokojny, nieszczególnie wrażliwy na wyższe poziomy SPL, nie iskrzący się szczegółami ani nie uwypuklający basu, przez co nie sprawia kłopotów gdy przychodzi do kompresji sygnału i jego pozycjonowania w miksie.

W zestawie znajduje się kabel USB oraz sztywny uchwyt mikrofonowy.

Plusy

atrakcyjna cena
niski poziom szumów
efektowne podświetlanie
możliwość bezpośredniego wprowadzenia dźwięku do komputera
dzięki zasilaniu z USB może pracować z laptopem w warunkach, w których nie ma napięcia sieciowego

Specyfikacja

Wyjście: USB, kompatybilne z systemami Windows, Mac i Linuks.
Obsługa dźwięku przez sterowniki systemowe.
Przetwornik A-C: 48 kHz, 16 bitów.
Maks. poziom SPL:130dB (dla 1 kHz, 1% THD).
Czułość: -38 dBV (dla 1 kHz).
Zasilanie: 5V, przez USB.
Czułość: -38 dbV (dla 1 kHz).
Wymiary: 160 x 50 mm.
Waga: 0,35 kg.